Om arrangementet
Spørgsmålet om, hvad der udgør essensen af rum og steder optager kunstner Astrid Kruse Jensen.
I arbejdet med udstillingen Den flygtige time til Karen Blixen Museum har hun ladet værker og sted forenes og gå i dialog i den endelige installation, som kan opleves frem til 14. september i år.
Astrid Kruse Jensens interesse rækker udover de konkrete rum og stedernes fortællinger. I hendes værker toner fravær og nærvær sammen og i kontrasternes balance opstår sprækker, der udfordrer det genkendelige. Hendes fremkaldelsesproces minder samtidig meget om den, Karen Blixen selv benyttede sig af i sine fortællinger, hvor nutiden fremkaldes gennem fortiden.
Hun har tidligere taget udgangspunkt i Swanernes kunstnerhjem Malergården i Odsherred, og arbejder på et større projekt med udgangspunkt i forskellige danske kunstnerhjem. Igennem hele sit virke har hun været optaget af fotografiets relation til erindringen – erindringen som en form for forskudt virkelighed.
Inspiration er en lige så flygtige størrelse som erindringen, men måske opstod hendes interesse for disse kunstnerhjem, i mødet med Karen Blixens farm i Nairobi som barn. Et møde der gjorde et dybt indtryk på hende og skabte varige spor.
Til samtalen vil Astrid Kruse Jensen og Kristine Kern komme ind på Jensens kunstneriske praksis og arbejdsproces og hendes særlige interesse for Rungstedlund, Karen Blixen og kunstnerhjemmene.